Pobierowo noclegi, informacje, wczasy w Pobierowie. Zapraszamy do Pobierowa.

Karkonosze

Karkonosze

Karkonosze to najwyższa partia Sudetów – jedyne pasmo którego grzbiety wykraczają ponad 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej – to około 36 km, szerokość tego masywu to 8-20 km, natomiast powierzchnia mniej więcej 650 kilometrów kwadratowych. Na nieszczęście do Polski przynależy zaledwie trochę powyżej 25 procent – inaczej około 185 km².

Szczęśliwie, dzięki porozumieniu z Schengen, można łatwo odwiedzać również większy, należący do Czechów fragment tych gór, niemniej jednak trzeba pamiętać, że wierchami Karkonoszy biegnie granica czesko – polska – ażeby ją przekroczyć wystarczy posiadać ze sobą ważny dowód osobisty bądź paszport. Szklarska Poręba i Karpacz to dwa miasta, z jakich najwygodniej odwiedzać Karkonosze.
Podstawowy materiał Karkonoszy to granit, występujący w paru wariantach. Procesy erozyjne formują swoiste spękania – ostre i strome, ukształtowały się również w tej okolicy swoiste dla Karkonoszy – skałki – malownicze, niezakryte glebą ani roślinnością formacje skalne. Jest ich przeszło sto pięćdziesiąt grup, poniektóre całkiem duże – np Pielgrzymy, inne skromniejsze, mają one nierzadko nazwy nawiązujące do ich kształtu – Końskie Łby, Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Trzy Świnki.
Najbardziej rozpoznawalnym wierzchołkiem jest oczywiście Śnieżka (1602 m n.p.m.) – najwyższy szczyt całego pasma Sudetów przewyższający okolicę o 200 m zapewnia przepiękne pejzaże – to co zobaczymy zależy jedynie od warunków widzialności. Dominuje w tym miejscu nadzwyczaj mroźny, zbliżony do alpejskiego klimat – średnioroczna temperatura waha się w okolicy 0°C, a pokrywa śnieżna nierzadko leży od X do V, śnieg pada także w lecie. Stoi tutaj obserwatorium meto IMGiW, od 1880 roku prowadzi się nieprzerwanie obserwacje. U stóp Śnieżki leży Karpacz – najważniejsza miejscowość turystyczna w okolicy.
Następną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) – „winna” temu jest Szklarska Poręba, niezmiernie ochoczo wizytowana przez wczasowiczów – z miejscowości bezproblemowo można zauważyć specyficzny wierzchołek Szrenicy. Z tego miasta prowadzą turystyczne szlaki na Halę Szrenicką oraz Szrenicę, można również dostać się tam wyciągiem krzesełkowym. Działają w tych miejscach schroniska górskie.
Inne wysokie grzbiety – wyższe niż Szrenica, mimo to nieznane tak powszechnie jak Śnieżka oraz Szrenica to Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt naszych Sudetów.
Karkonosze to również kaskady wodne – dwa najbardziej znane – oba nieopodal turystycznego miasta Szklarska Poręba – to Kamieńczyka i Szklarki. Wodospad Szklarki, o wysokości 13 m, leży niedaleko szosy numer 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą – to standardowy punkt wycieczek i miejsce w którym urlopowicze ochoczo robią sobie zdjęcia. Natomiast najwyższy wodospad Karkonoszy to Wodospad Kamieńczyka (27 m) – w to miejsce trudniej się dostać – ale nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości wczasowiczów – docierają tam nawet kilkuletnie dzieci.
W Karkonoszach wytyczone są dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności oraz długości. Są one połączone z okolicznymi miejscowościami takimi jak: Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Przesieka bądź Karpacz. Dysponują one przeróżną bazę turystyczną, gastronomiczna i noclegową.
Idąc w góry należy pamiętać, że nagłe zmiany pogody to tutaj norma. Wyczuwalna jest także zmiana temperatury wraz z wysokością, a na grzbietach notorycznie występują zamglenia, chmury i wieją silne wiatry. Karkonosze są piękne przez 12 miesięcy w roku, najlepszym jednakowoż okresem do wycieczek w Karkonosze są VIII-X.

Polecamy:

Domki nad morzem

domki nad morzem

Pobierowo noclegi

Pobierowo noclegi