Pobierowo noclegi, informacje, wczasy w Pobierowie. Zapraszamy do Pobierowa.

Karpacz

Karpacz

Powstanie Karpacza łączy się nierozerwalnie z sąsiednimi Kowarami. Do wytopu rudy żelaza w Kowarach wymagano potężnych ilości węgla drzewnego , węgiel ten był wyrabiany poprzez smolarzy (mienionych kurzakami) w rejonie obecnego Karpacza. Tak wyglądały zalążki miasta Karpacz.
W XVII w., w miejscowości rozpoczęli osiadać wygnańcy z Czech. Sporą część spośród nich stanowili Laboranci – zajmujący się robieniem leków z ziół.

Dzięki nim Karpacz zaczął się rozrastać. Z czasem natęża się ruch pielgrzymkowy do kaplicy na Śnieżce – najwyższym szczycie Karkonoszy, powstają nieznane przedtem zawody – przewodnik górski oraz nosiciel lektyk – dla dobrze sytuowanych pątników.
Leżący u podnóża malowniczych Karkonoszy z górującą nad otoczeniem Śnieżką – najwyższym wierzchołkiem – Karpacz prędko stał się górski kurort. Przełom XIX i XX wieku to rozwój kolei, a z nim postęp rozwoju miejscowości. Karpacz staje się również ośrodkiem sportów zimowych – narciarstwa, saneczkarstwa – z początkiem XX-tego stulecia odbywały się tutaj pierwsze konkursy. W tamtym czasie postawiono narciarską skocznię Orlinek i tor saneczkowy.
Poza odpoczynkiem w górach i korzystaniem z wyciągów oraz narciarskich stoków, Karpacz oferuje mnóstwo innych ciekawostek. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest naturalnie Świątynia Wang. To całościowo drewniana budowla bez wykorzystania metalowych gwoździ. Zbudowana została w Norwegii w miejscowości Vang na przełomie XII i XIII w. W poł. XIX-tego wieku został rozłożony i przewieziony do Szczecina. Miał być pokazywany w berlińskim muzeum, niemniej jednak ostatecznie stanął w Karpaczu. Tutaj dobudowano kamienną dzwonnicę, która dodatkowo ochrania ona świątynię przed schodzącymi ze Śnieżki silnymi wiatrami.
Dzieci z kolei, zachwyci niezwykłe muzeum – w pomieszczeniach byłego dworca kolejowego umiejscowiono Muzeum Zabawek. Główny zbiór to podarowane przez Henryka Tomaszewskiego lalki i zabawki z całego świata. Zgromadzone są one w gabloty ręcznie malowane i zaprojektowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na pierwszym piętrze jest miejsce na czasowe wystawy.
Co prawda dzisiaj, nie da się dotrzeć do Karpacza pociągiem, pomimo tego miejscowość ma dobre połączenie autobusowe oraz bez problemu zajdziemy do niego swoim autem. Na miejscu oczekuje wieloraka baza gastronomiczna oraz potrafiąca przyjąć wiele tysięcy urlopowiczów baza noclegowa. Z kolei noclegi w Karpaczu to: ekskluzywne apartamenty i hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe i stosunkowo tanie pokoje i kwatery w Karpaczu.

Polecamy:

Domki nad morzem

domki nad morzem

Pobierowo noclegi

Pobierowo noclegi